Wokół energetyki obywatelskiej: jak działają spółdzielnie energetyczne
10 kwietnia 2024 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie odbyło się spotkanie pt.: „Przepis na energetykę obywatelską. Jak to zrobić w praktyce? Jak radzą sobie inni? Przykłady społeczności energetycznych.”
Gośćmi spotkania byli:
Monika Jaszcza – z wykształcenia ekonomistka. Spółdzielniami energetycznymi w Polsce zajmuje się niemal od początku. W kampanii Więcej niż Energia Polskiej Zielonej Sieci działa od 2022 roku. Organizuje warsztaty dla samorządów, przedsiębiorców, stowarzyszeń, dla każdego,
kto chce zgłębić temat energetyki obywatelskiej, sieciuje interesariuszy. Nic w temacie energetyki obywatelskiej nie umknie jej uwadze.
Tomasz Marzec – prawnik. Doktorant w Zakładzie Prawa Rolnego, Żywnościowego i Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Współautor nowelizacji ustawy o OZE zmieniającej przepisy dotyczące spółdzielni energetycznych. Specjalizuje się w tematach: odnawialne źródła energii, prawo spółdzielcze, prawo ochrony środowiska, prawo rolne.
Na spotkaniu goście omówili korzyści ze wspólnego działania spółdzielni energetycznych w obrębie sąsiedzkiej współpracy oraz w obrębie Gminy. Obecnie w Polsce są zarejestrowane 33 spółdzielnie energetyczne. Temat jest nowy, przyszłościowy. Warto się nim zainteresować w związku z ocieplaniem się klimatu.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Biblioteki dla klimatu”.