Biblioteki dla Klimatu – warsztaty literackie z Julią Fiedorczuk
11 marca 2024 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie gościliśmy dr hab. Julię Fiedorczuk, poetkę, pisarkę, tłumaczkę, wykładowczynię, felietonistkę i krytyczkę literacką. Jej przyjazd związany był z projektem „Biblioteki dla klimatu”, w którym nasza biblioteka uczestniczy od 2023 r. Julia Fiedorczuk poprowadziła dla bibliotekarzy i chętnych osób warsztaty literackie, których celem było wykazanie, że literatura może stanowić ważne narzędzie w budowaniu „kompetencji środowiskowej” wszystkich czytających.
Punktem wyjścia była myśl Lawrence’a Buella, który uważa, że „kryzys ekologiczny jest kryzysem wyobraźni”.
Czytanie literatury:
– zwiększa nasze kompetencje w zakresie posługiwania się językiem – stajemy się bardziej świadomi/e tego w jaki sposób język (metafory, narracje) kształtuje nasze postrzeganie rzeczywistości,
– mówi nam coś o tym, w jaki sposób ludzie wyobrażają sobie swoje miejsce w świecie,
– buduje pewien rodzaj wiedzy, przekazuje prawdę psychologiczną i zmysłową,
– uwrażliwia, stanowi praktykę uważności. Bez tej praktyki nie pokochamy świata na tyle, żeby chcieć o niego dbać,
– czytanie literatury, zwłaszcza poezji, dostarcza nam alternatywnych metafor i opowieści, umożliwiając tym samym zmianę postaw.
Przytaczane teksty skłaniały uczestników do dzielenia się własnymi przemyśleniami i skojarzeniami. Prowadząca wybierała ciekawe fragmenty utworów, które wywoływały dyskusję o dalszym życiu na Ziemi. Julia Fiedorczuk dzieliła się z obecnymi swoimi doświadczeniami, pokazywała sposoby wykorzystywania literatury w różnych dyskusjach i zajęciach nie tylko z młodzieżą.