Czy produkcja ubrań ma wpływ na klimat? Czym jest odpowiedzialna moda?
23 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie odbyły się warsztaty, na których rozmawialiśmy o wpływie przemysłu modowego na środowisko. Naszą prelegentką była Małgorzata Przewalska członkini Stowarzyszenia Fashion Revolution Polska. Ruch Fashion Revolution powstał na rzecz reformy branży mody z naciskiem na potrzebę większej przejrzystości w łańcuchu dostaw i odpowiedzialnych postaw przemysłu odzieżowego. Zadaniem ruchu jest edukacja, zaangażowanie w kampanie społeczne, publikowanie raportów i badań na temat przemysłu modowego. Dlaczego to jest ważne?
„24 kwietnia 2013 r. zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek fabryki w Bangladeszu, w kompleksie Rana Plaza. Pracowały w nim szwaczki i szwacze produkujący ubrania dla najpopularniejszych sieciówek, które kupujemy także my – w Polsce. Wśród zleceniodawców była polska firma LPP. W wyniku katastrofy zginęło 1138 osób, a 2500 zostało rannych. Większość ofiar stanowiły kobiety. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych wydarzenie zostało uznane za największą, współczesną katastrofę budowlaną.”
W wyniku tej tragedii narodził się ruch Fashion Revolution. Miliony osób na świecie zaczęły się interesować tym, skąd pochodzą nasze ubrania, w jakich warunkach są produkowane, czy przestrzegane są prawa pracownicze, jakie mają pensje szwaczki.
Produkcja ubrań ma ogromny wpływ na środowisko: duże zużycie wody, energii i substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji nowych ubrań obciąża planetę. Nie mówiąc już o odpadach, wyrzuconych ubraniach, czy mikroplastiku, który wypłukujemy z ubrań. Znajduje się on w naszej wodzie pitnej, którą spożywamy wszyscy.
Czym jest więc zrównoważona moda?
To przede wszystkim noszenie ubrań, które już mamy, zakupy z drugiej ręki, kupowanie ubrań marek zrównoważonych, naprawianie ubrań i ich odpowiednia pielęgnacja, przerabianie starych ubrań i pożyczanie sobie wzajemnie potrzebnych rzeczy.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Biblioteki dla Klimatu – Fundacja FRSI