„Jak rozmawiać?” Rzecz o plotkach i dezinformacji – Filia Pieczyska
13.06.2023 roku na Filii Bibliotecznej w Pieczyskach spotkaliśmy się już po raz czwarty z mieszkańcami przy tradycyjnym ognisku, aby porozmawiać na temat ciekawy i na czasie. Tym razem pod hasłem: „Plotka czy płotka. Jak to było z gęsiami w Pieczyskach” staraliśmy się dowiedzieć jak powstają historie, które stają się plotkami i żyją w społeczeństwie kilka miesięcy, a nawet lat.
Wszystkie spotkania zrealizowaliśmy w ramach projektu „Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej”. Projekt ten biblioteka realizuje we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Spotkanie prowadzili: Natalia Wolko-Stempniewicz z MGBP w Wieruszowie i Marek Patyk z Fundacji Młodzi Propagują Sztukę.
A jak bardzo rzeczywistość może być inna od tego, co myślimy i widzimy? Punktem wyjścia do dyskusji było zdjęcie zaprezentowane przez prowadzącego. Jak możemy opisać wydarzenie przedstawione na zdjęciu, a jaka jest prawda? O tym przekonali się uczestnicy spotkania próbując wykonać zaproponowane ćwiczenie. W ten sposób uczestnicy przekonali się, że kreowanie różnych „faktów” nie jest takie trudne i sami mają styczność z takimi działanianiami na co dzień, chociażby w mediach społecznościowych. Dyskusja o faktach i dezinformaci zahaczyła o lokalne legendy, plotki i niesprawdzone przez nikogo, a powtarzane przez wielu historie.
Każdy z uczestników opowiadał też o najgorszych plotkach, jakie słyszał na swój temat w miejscowości, w której mieszka. Był to ciekawy przegląd lokalnych plotek i tematów, które być może staną się tematem kolejnych, już powakacyjnych spotkań.
Na kolejne spotkanie z cyklu „Jak rozmawiać?” zaprosimy Państwa po wakacjach.
Dziękujemy KGW i OSP w Pieczyskach za pomoc w realizacji spotkania.
Spotkanie organizowane w ramach projektu „Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej”realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
#projektFRSI #JakRozmawiac #dobrerozmowy #FundacjaMPS
@MarekPatyk @NataliaWolko-Stempniewicz @MagdalenaLatuch
#EEA and Norway Grants
#Fundusze norweskie i EOG