25 marca „Światowy Dzień Czytania Tolkiena” – wystawa w MGBP
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) to brytyjski pisarz, jeden z najbardziej znanych autorów science fiction, inspirujący twórców filmowych i literackich do dziś. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein (Orania – obecnie Republika Południowej Afryki) i zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth (Wielka Brytania) jego dzieła z pewnością kojarzą niemal wszyscy. Autor odpowiedzialny za bestsellerową trylogię “Władca Pierścieni”, “Hobbita”.
Tolkien był jednak kimś więcej niż autorem książek. Przez całe swoje życie był aktywnym naukowcem na Uniwersytecie Oxfordzkim, gdzie pracował jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej. Jako ekspert z dziedzin filologii i literatury dawnej opublikował ponad 100 prac. Uczestniczył także w pracach przy powstawaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary. Nic więc dziwnego, że swoją twórczość oparł w dużej mierze na dawnej literaturze, legendach i mitach, a także stworzył nowe języki. Mieszkańcy Śródziemia porozumiewali się aż 14 różnymi językami, a sam Tolkien znał ich ponad 30 (m.in. język staronordyjski, staroislandzki, staroirlandzki i średniowieczny walijski).
Gdybyśmy dosłownie brali daty kalendarzowe z Władcy Pierścieni i przekładali je do naszych dat, to właśnie 25 marca upadła Czarna Wieża – to jest ten dzień, kiedy Frodo i Sam docierają do Szczelin Zagłady, gdzie następuje ważna próba, której Frodo nie zdaje, bo on nie wrzuca dobrowolnie pierścienia do szczelin, ale Sauron upada, bo połakomił się na to Golum.Ta data została wybrana przez Tolkiena nieprzypadkowo, bo chciał nawiązać do katolickiego święta Zwiastowania. Widać to też przy okazji wyruszenia drużyny pierścienia z Rivendell – było to 25 grudnia.
Dzień Czytania Tolkiena, to święto, które łączy miłośników fantastyki na całym świecie. Inicjatorami dnia byli członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery). Z tej okazji w naszej bibliotece powstała wystawa. Dzięki uprzejmości Wojtka Bezena można obejrzeć u nas ponad 80 figurek bohaterów dzieł Tolkiena, a także rozwiązać online Quiz o Tolkienie. Zapraszamy.
Źródło:
1. https://stacja7.pl/rozmowy/swiatowy-dzien-czytania-tolkiena-to-data-wazna-dla-swiata-srodziemia/
2. https://www.granice.pl/autor/j-r-r-tolkien-john-ronald-reuel-tolkien/18442
3. https://bookland.com.pl/Blog/post/tolkien-jakiego-nie-znacie